ANASAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  İLETİŞİM   |  ÜYE KAYIT

Makaleler


Meditasyon Beyni Şarj Eder - Marc Kaufman, Çeviren: Nurhan Beyazıt Son zamanlarda yapılan beyin araştırmaları, yüzyıllar boyunca Budist meditasyon ustalarının koruduğu bir geleneğe dair somut kanıtlar ortaya çıkarmaya başladı. Bu kanıtlar, Zihinsel disiplin ve meditatif uygulamaların beynin çalışma şeklini değiştirebildiğini ve farklı düzeylerde farkındalıkların elde edilmesini sağlayabildiğini göstermektedir. Bu değiştirilmiş haller günümüze kadar geleneksel anlayışla, fiziksel olarak ölçülen ve objektif olarak değerlendirilebilen dünyanın dışında, aşkın terimler yoluyla ifade edilmiştir.
» Devamı
Meditasyon “İçe Yolculuk” -  Ram Dass Meditasyon halinde iken zihniniz gittikçe daha çok duruldukça, şuurunuz kökten biçimde değişebilir. Sakinlikle beraber mutluluk ve heyecan dalgaları yayılabilir. Böylece astral varlıkları hissedebilir, bedeninizden kopup fiziksel varlığınızın ötesindeki alemlere yükseldiğinizi hissedebilir ve omuriliğinize yukarıdan boşalan gücü fark edebilirsiniz. Bedeninizi güçlendiren düşünceler, yakan duyumsamalar, keskin bir kalp ağrısı, derin bir sessizlikle dolup taşabilir ya da bedeninizin kaskatı kesildiğini hissedebilirsiniz. Krişna’nın çaldığı flüt gibi, şelale, gök gürültüsü veya zil gibi iç ve dış dünyaya ait sesler duyabilirsiniz
» Devamı
Krishnamurti’den Meditasyon Üzerine - Nihan Yazıcı Krishnamurti1895-1986 yılları arasında dünyamızda yaşamış olan bilge önderlerden biridir. Krishnamurti, dogmatik inançlardan ve her türlü bağlayıcı ekollerden sıyrılarak, kişinin tek başına da olsa iç özgürlüğünü elde edebileceğine dair bir örnek olmuştur. Yaşamın her yönüyle ilgili açıklamaları ile kendi üzerinde çalışan insanların çabalarının neler olması gerektiğini ortaya koymaya çalışmıştır. Krishnamurti’nin meditasyonun amacı ve hangi anlayış çerçevesinde yapılması gerektiğine dair bazı sözlerini sunuyoruz:
» Devamı
Bir medyomun meditasyonu - Ruby Gould Günlük işlerimi tamamlamıştım, artık oturmak ve güzel bir müzik eşliğinde biraz meditasyon yapma zamanıydı. Tamamen gevşemiş ve müziğin içine girmiş bir halde otururken, temel rehberim Beyaz Tüy (White Feather) “Haydi, gene nehrin aşağısına gidelim,” dedi ve gittik. Nehrin kıyıları taze bahar çimleriyle capcanlıydı ve biz otururken karşı kıyıdan “Merhaba!” diyen nazik bir ses duydum. Başımı kaldırdım ve bizi selamlamak için eğilirken parlayan ince hafif kanatlarıyla küçük, ince uzun, güzel bir peri gördüm. Açılmış kanatları gökkuşağının bütün zarif renklerini yansıtır gibiydi; perinin giysisi sarı ve maviydi.
» Devamı
Gerilimler ve Gevşeme - Ebru Özek Her birimizin günlük hayatın her anında burun buruna yaşadığımız, sürekli şikayet ettiğimiz, şuurlarımızı daraltan, çoğu hastalığımızın temelini teşkil eden, enerjimizi sömüren ve kendi varlığımızla iletişim kanallarımızı tıkayan büyük bir problemimiz var: GERİLİMLERİMİZ! Gün boyunca üzerimizde baskı kuran bu daraltıcı enerjilere karşı doğru tavır takınabilme ve gevşeyebilme metotlarını bilmediğimiz için de hep gergin, hep yorgunuz. Fiziksel ve psişik rahatsızlıklarımız bizler bu konuda bilgilenmeyi reddettikçe artıyor ve sonuçta her birimiz mutsuz, tatminsiz, asık suratlarla dolaşan bireyler haline geliyoruz.
» Devamı
Gerilimlerimiz Karşısında Gevşemeyi Biliyor Muyuz? - Duygu Güner Adına konforlu yaşam, medeniyet dediğimiz yirminci yüzyıl, teknolojik ilerlemenin yanı sıra insan ilişkileri, yardımlaşma, sevgi, ortak alanlar kurma gibi varlıksal birliğimizi yansıtan eylemlerden bizleri uzaklaştırmış, oldukça egoist bir yaşam tarzı kurmamıza zemin hazırlamıştır. Varlıksal gelişimimiz doğrultusunda bizim maddeyi kullanmamız gerekirken madde bizleri cezbetmiş, kendine benzetmeye çalışmıştır. Bunların hepsi medeniyetin insan sağlığı üzerindeki zararlarını oluşturmaktadır. Tüm bunların sonunda çağımızın hastalığı olarak da adlandırılan stres hepimizin evlerine konuk olmuş, her türden çok çeşitli hastalıkların kaynağı olarak sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır.
» Devamı
Konsantrasyon - Ebru Özek Günümüz insanlarının genellikle günlük hayatlarında karşılaştıkları en ciddi engel, dikkatlerini konsantre etmekte, düşüncelerini bir noktada tutmakta ve iradelerini kullanmakta gösterdikleri yetersizliktir. Çalışan erkek ve kadın için konsantre olmakta kabiliyetsizlik göstermek ciddi bir tehlike yaratır. Bu kabiliyet tam manasıyla kendini gevşetme melekesine benzer ve her iki hareket hakikaten, hayatta başarı kazanmak isteyen kimse için mutlaka gerekli olan birbiriyle ilgili iki harekettir. Hayattaki başarı konsantrasyona bağlıdır. İşlerinde başarıya ulaşmış milyonlarca kadın ve erkek "yenilmesi gerekli olan en büyük problemin iyi bir konsantrasyon yapma zorunluluğundan" ileri geldiğini söylemektedirler.
» Devamı
Onaylama Nedir? - Fadime Emir Onaylama, çeşitli nedenlerle gerçekleşmiş olan, çeşitli derecelerde etkisi altında olduğumuz olumlu ve olumsuz telkinlerdir. Metapsişik Terimler Sözlüğünde telkin şöyle tanımlanır: “Bir fikrin zihne sokulup, o zihin tarafından kabul edilmesi eylemidir. Şuurun akli tarafına nüfuz etmeyen psişik bir etkidir. Hangi anlamda olursa, ruha girmiş olan her şey -fikir, çağrışım, okumak, öğrenim vs.- süjenin kendi kendine meydana getirdiği şeylerin tümü, fiiller ve inanmalar, kaynakları ne olursa olsun, psişik şuuraltı faaliyetini uyaran her şey, telkindir. Bir fikrin etkisine kapılma istidadında olmaktan ziyade, kendimize verilen öğütlere uymaya elverişli olduğumuzu söylemek daha doğrudur.
» Devamı
Rahatlama ve Konsantrasyon Egzersizi - Nuray İsrael Rahatlamak, gevşemek, doğru nefes alıp vermek için hepimiz küçük bir zaman dilimi ayırabiliriz. Aslında ayıracağımız bu küçük zaman dilimleri, tekrar çalışabilmemiz için gereken enerjiyi ve dikkati toplamamıza, çevremizdeki insanları daha iyi algılayıp, doğru iletişim kanallarını açmamıza yardımcı olacaktır. Öfke, sinir bozukluğu, yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, stres gibi çağımızın bize getirdiği olumsuzlukları azaltmanın küçük ve sihirli etkilerini taşıyan birçok egzersiz mevcuttur. Çoğumuz daha pozitif olmayı, daha verimli ve etkin çalışmayı, sevgi dolu, sakin, huzurlu bir ruh halini içimizden yansıtmayı arzu ediyoruz. Gün içinde ayıracağımız çok kısa zamanlarda bu ruh haline hazırlık oluşturacak rahatlama ve konsantrasyon egzersizleri yapabiliriz.
» Devamı
Mükemmel Bir Sağlık İçin Gevşeyin - Anastasia Stephens “Derin Bir Nefes Alın ve Gevşeyin” bu Yogilerin binlerce yıldır yapmakta olduğu bir tavsiyedir. “Gerginliğin kaslarınızdan eridiğini ve tüm endişelerinizin kaybolduğunu gözlemleyin.” Hepimiz biliyoruz ki gevşemek bizim için faydalıdır. Günümüzde bilim de bunu kabul etmektedir. Derin gevşemenin vücudumuzu genetik düzeyde değiştirdiğine dair kapsamlı bir çalışma yayımlanmıştır. Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları, yoga, meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini uzun zamandır uygulayan kişilerde hastalıkla savaşan genlerin, gevşemenin hiç bir türünü uygulamayanlara kıyasla daha aktif olduğunu keşfetmişlerdir.
» Devamı
KAYIT OLUN
Etkinliklerimizden haberdar olmak için mail adresinizi giriniz.


Haberler & Duyurular

15 Ekim 2016'da başlayacak olan "İRAD Kendini Bilmek Seminer"lerimiz Cumartesi günleri saat 15:00'de gerçekleşecektir.
» Devamı

06 Ekim 2016'da başlayacak olan "İRAD Varlıksal Gelişim Seminer"lerimiz Perşembe günleri saat 19:00 - 21:30 arasında gerçekleşecektir.
» Devamı

Haziran ayı itibariyle taşındığımız yeni adresimizdeki ilk konferansımız Sn. Jale Eğitim Önder'in sunumuyla gerçekleşti. "Hakikat Yolunda Rehberlik" isimli konferansımıza yaklaşık 65 misafirimiz katıldı.
» Devamı

Açık Adres Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz
» Devamı