ANASAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  İLETİŞİM   |  ÜYE KAYIT
 
İmgeleme Nasıl Gerçekleşir? - Martin L. Rossman (İmgelemenin İyileştirici Gücü Kitabından)
İmgeleme tam olarak nedir? Esas olarak görebildiğiniz, işitebildiğiniz, dokunabildiğiniz, koklayabildiğiniz ya da tadabildiğiniz bir düşünce akışıdır. İmge, deneyimlerinizin ya da fantazilerinizin içsel bir temsilidir. Zihninizin bilgileri kodlama, depolama ve ifade etme biçimidir. İmgeleme rüyaların ve hayallerin, anıların ve geçmiş yaşantının, planların, projeksiyonların ve olasılıkların bir yansımasıdır. O; sanatların, duyguların ve en önemlisi de daha derinlerdeki benliğinizin dilidir.
» Devamı

 
Mükemmel Bir Sağlık İçin Gevşeyin - Anastasia Stephens

Mükemmel Bir Sağlık İçin Gevşeyin - Anastasia Stephens
“Derin Bir Nefes Alın ve Gevşeyin” bu Yogilerin binlerce yıldır yapmakta olduğu bir tavsiyedir. “Gerginliğin kaslarınızdan eridiğini ve tüm endişelerinizin kaybolduğunu gözlemleyin.” Hepimiz biliyoruz ki gevşemek bizim için faydalıdır. Günümüzde bilim de bunu kabul etmektedir. Derin gevşemenin vücudumuzu genetik düzeyde değiştirdiğine dair kapsamlı bir çalışma yayımlanmıştır. Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları, yoga, meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini uzun zamandır uygulayan kişilerde hastalıkla savaşan genlerin, gevşemenin hiç bir türünü uygulamayanlara kıyasla daha aktif olduğunu keşfetmişlerdir.
» Devamı

 
Rüyalardan Gelen Rehberlik - Judith Bourque

Rüyalardan Gelen Rehberlik - Judith Bourque
Çoğumuz rüyalarımızı, rüyanın aslında gelişmiş bir bilinç hali olduğunun farkına varmadan ele alırız. Egonun gün içinde koruduğu kontrollü halin büyük kısmını rüyada serbest bıraktığı gerçeğinden hareketle şunu söyleyebiliriz ki; rüya gördüğümüz sürece, zihinsel, duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak dengemizi kazanmamıza yardımcı olacak iyileştirici güçlere daha açık hale geliriz.
» Devamı

 
Şamanların Zihinsel Hastalıklara Bakışı

Şamanların Zihinsel Hastalıklara Bakışı
Şamanik görüşe göre, zihinsel hastalıklar “bir şifacının doğuşunu” işaret etmektedir, diye açıklıyor Malidoma Patrice Somé. Dolayısıyla, zihinsel rahatsızlıklar ruhsal acil durumlardır, ruhsal bunalımlardır; ve doğmakta olan şifacıya yardım etmek için böyle görülmelidir. Batı’da zihinsel hastalık olarak görülen şeye Dagara halkı “öte alemden iyi haberler” olarak bakar. Bu bunalımı geçirmekte olan kişi, ruhlar aleminden aktarılıp topluluğa iletilmesi gereken bir mesaja aracılık etmesi için seçilmiştir. Dr. Somé, “Zihinsel rahatsızlık, her türden davranış bozuklukları; uyumsuz oldukları aşikar iki enerjinin aynı alanda kaynaşmış olduğunun işaretidir” diyor. Bu rahatsızlıklar, söz konusu kişi, ruhlar aleminden gelen enerjinin mevcudiyetiyle başa çıkma konusunda yardım almadığında, ortaya çıkar.
» Devamı

 
Philadelphia Deneyi

Philadelphia Deneyi
Herhangi bir toplantı sırasında UFO’lardan söz ederseniz, insanların hemen, Sighlings (Gözlemler) veya Unsolved Mysteries (Çözülmemiş Gizemler) gibi televizyon programlarında tartışıldığını işittikleri birkaç “gerçek vaka”yı ortaya attıklarını görürsünüz. Roswell’deki UFO kazasından, (UFO’ların ve onların içinde bulunan dünya dışı varlıkların doğası ve amacı hakkında her şeyi bilen bir Amerikan hükümet ajansından çıktığı iddia edilen) MJ-12 belgelerinden ve çeşitli sansasyonel kaçırılma haberlerinden söz ederler. Derken aralarından biri bir süre düşündükten sonra şunu sorabilir: “Kırklı yıllarda, koca bir destroyerin ortadan kaybolduğu gizli bir donanma deneyi olmamış mıydı?” Diğerleri, Einstein’ın da bu olayla bir ilgisi olduğunu ve pek çok ciddi araştırmacının, bu olayın UFO’lar meselesi için büyük önem taşıdığına inandıklarını duyduklarını eklerler. Durum böyleyse, bir kez daha Philadelphia Deneyi’nin o uzun hikayesiyle yüz yüze geldiniz demektir.
» Devamı

 
Düşleyerek Dünyayı Oluşturan Şamanlar

Düşleyerek Dünyayı Oluşturan Şamanlar
Fark edin ya da etmeyin, hepimiz düşleyerek dünyayı oluşturmaktayız. İçine daldığımız, aşina olduğumuz rüya uykusu değil de gözlerimiz açıkken işlediğimiz uyanık rüyadır. Gerçekliği, evrenin de yardımıyla, yaratmada işbirliği yaptığımızın farkında olmadığımızda, güç elimizden kayıp gider ve rüyamız, kabusa dönüşür. Tesir edemediğimiz veya değiştiremediğimiz korkutucu ve bilinmez bir yaratımın kurbanları olduğumuzu hissetmeye başlarız. Olaylar bizi kontrol etmekte ve kapana kıstırmakta gibidir.
» Devamı

 
Bilim ile Ruhsallığın Buluşması - Russila Moodley

Bilim ile Ruhsallığın Buluşması - Russila Moodley
Dr. Jurgen Keil ile Mayıs 2006 'da Antakya 'da gerçekleştirilen araştırma çalışması üzerine gözlemler ve yorumlar. ÖNCEKİ yaşamlarını hatırlayan çocuklara pek çok ülkede ve kültürde rastlanmaktadır. Tekrardoğuş araştırması alanının öncüsü olan ve önceleri Virginia Üniversitesinin Psikiyatri bölümünün başkanı olan Dr. Ian Stevenson şimdilerde aynı üniversitenin Kişilik İncelemeleri Bölümünün yöneticisidir ve bu alanda gerçekleştirdiği kapsamlı araştırmaları sırasında dünyanın dört bir yanından 3.000`i aşkın vakayı bilimsel açıdan belgelendirmiştir. Dr. Stevenson'un çalışması tekrardoğuş ile ilgili en iyi kanıtları sunmaktadır.
» Devamı

 
Ölümü Hesaba Katmak - Maurice Barbanell

Ölümü Hesaba Katmak - Maurice Barbanell
Maurice Barbanell, editör ve medyom olarak 60 yıldan fazla bir süre spiritüalist akımın ön cephelerinde yer almıştır. “Where There Is a Will” adlı kitabından yaptığımız bu alıntı, fiziksel ölümün, hayatın düzeni içinde, tıpkı doğum kadar asli ve bütünleyici bir adım olduğuna işaret ederek, bu adımı hesaba katan uygun bir bakış açısına sahip olmanın gerekliliğini ele almaktadır.
» Devamı

 
Ruhun Yasası - Kızıl Bulut

Ruhun Yasası - Kızıl Bulut
ESTELLE ROBERTS saygın bir İngiliz medyumdu. Yetenekleri sekiz yaşındayken tezahür etmiş ve Bayan Roberts 81 yaşında ölene dek hiç eksilmeden devam etmişti. Daha küçücük bir çocukken, “Ruhların sesleri benimle her zaman konuştular. Bana bilmediğim şeyleri, asla tahmin edemeyeceğim şeyleri söylediler” demekteydi. Rehber varlığı olan Kızıl Bulut (Red Cloud) da en az Bayan Roberts kadar sevilmekledir. Aşağıda, onun Evrensel Yasa hakkındaki bir tebliğini sunuyoruz.
» Devamı

 
Bu Dünyanın Ötesinden - Maurice Barbanell

Bu Dünyanın Ötesinden - Maurice Barbanell
SİLVER BIRCH’ÜN medyomu olan Maurice Barbanell, yıllardır hem Two Worlds (İki Dünya) hem de Psychc Nezus (Psişik Haberler) adlı iki yayının editörlüğünü de yürüten çok verimli bir yazardır. İyi tanınan kitaplarından biri olan Where There is A Will (İstek Olduğunda) spiritüalist felsefenin olumlu düşünce ile nasıl birleştirileceğini ele almaktadır. Bu yazımızda, sizlere Maurice Barbanell’in bu kitabından çok etkileyici alıntılar seçtik.
» Devamı

 
Atlantis’in Varlığına İlişkin Kanıtlar Var!

Atlantis’in Varlığına İlişkin Kanıtlar Var!
1973 yazı boyunca UPI ve bazı büyük Amerikan gazetelerinde belirtildiğine göre, Atlantik Okyanusu’nun tabanında Atlantis’in kalıntılarını bulan bilimsel araştırma ekibinin başkanı Maxine Ashner, “Bu, dünya tarihinin en büyük keşfidir” diye açıklamıştı. UPI, haberine “Maxine Ashner” “binlerce yıl önce denizin dibine gömülen süper uygarlığın kalıntılarının dalgıçlar tarafından bulunduğunu açıkladı” diyerek devam ediyordu. “Dalgıçlar, antik Yunan düşünürü Eflatun’un belirttiği noktada, caddeler ve bazısının üzerinde eş-eksenli spiral motifler olan sütunlar bulmuşlardır. Bilim adamları, öğretmenler ve maceraperestlerden oluşan 70 kişilik bu grup, Los Angeles California’daki Pepperdine Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.”
» Devamı

 
Geçmişten Sesler: Daniel Dunglas Home - Brian Inglis

Geçmişten Sesler: Daniel Dunglas Home - Brian Inglis
PAKAPSİKOLOJİ ile ilgilenmeye başladığımda spiritüalist medyomlar tarafından sağlanmış olan önemli deliller hakkında çok az fikrim vardı. Telepati ve önceden bilme gibi duyular dışı algılamaya yönelik bir ilgi sayesinde Society for Psychical Research'e (Psişik Araştırma Derneği) çıkan yola koyulan birçok insan gibi (Rence Hoynes'iıı deyimiyle) benim “ürkme eşiğim” de çok alçaktı. Bir zihnin diğer bir zihin ile iletişim kurabileceğini ya da uzak bir zamanda veya mekanda neyin olup bittiğini keşfedebileceğini kabul etmeye hazırlanmıştım. Ama bunun, insanların havalanabileceği veya aynı anda iki yerde birden olabileceği ya da yanmaz hale gelebileceği gibi saçmalıklara inanmaktan çok farklı olduğunu düşünüyordum. Elbette ki böyle şeyler, bunları sergileyenlerin bir hilesinden veya onlara inananların saflığından kaynaklanıyordu.
» Devamı

 
Enerji Şifacılığı - Rita Louise

Enerji Şifacılığı - Rita Louise
Her birimiz evrensel yaşam gücü enerjisi ile doluyuz. Bu bizim varlığımızın, bilincimizin, ruhumuzun özünü oluşturmaktadır. Yaşam gücü enerjisi fiziksel, duygusal ve ruhsal bedenlerden geçerken dengesini yitirebilir, durağan bir hale gelebilir ya da bloke olabilir. Bu durumda hastalık adı verilen hali deneyimleriz. Hastalık, sağlığın kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Bu, kişinin yaşam gücü enerjisinin serbestçe ve yeterli ölçüde akamaması durumudur.
» Devamı

 
Gevşeme - Maurice Nicoll

Gevşeme - Maurice Nicoll
Bize gevşeme pratiği yapmak öğretildi. Hakikaten de bazı durumlarda pratiğini yapabileceğimiz tek konu gevşemek ve düşünmemektir. Gevşemeye yüzdeki küçük kaslarla başlayın. Yüz kaslarını gevşetmek için, onların gerilmiş ve büzülmüş olduklarının şuuruna varmak gerekmektedir. Bir kas, gözle görülebilir bir büzülme olmadan gerilebilir, gereksiz ve kuvveti boşa harcayan şiddetli bir gerilme durumunda olabilir. Bir insanın “coştuğu” ya da benzer bir durumda olduğu söylendiğinde onu incelerseniz, tüm reflekslerinin aşırı canlı olduğunu görebilirsiniz ki bu, kaslarının gereksiz ve dolayısıyla boşa kuvvet harcar bir şekilde aşırı miktarda gerili olduğu anlamına gelir.
» Devamı

 
Esirden Fotonlara - Reinhard Eichelbeck

Esirden Fotonlara - Reinhard Eichelbeck
“Eskiler ışığa saygı gösterdiler ve taptılar, biz ise analiz ettik, büyüsünü bozduk ve uysallaştırdık. Buna rağmen hiçbir bilim adamı, onun gerçekle ne olduğunu bilemiyor: Işık. Bu yazı, kuantum fiziğinden metafizik aydınlanmaya kadar ışığın tüm yönlerini yansıtmayı amaçlayarak hazırlanmıştır. ”
» Devamı

 
İleriye Uzanan Yol - Dilys Gater

İleriye Uzanan Yol - Dilys Gater
Tek arzuları bize ruhsal yolumuzda yardım etmek olan her çeşitten görünmeyen varlıkla; ruhlar, melekler ve rehberlerle çevrili olduğumuzdan kendimizi bu hayatta çaresiz kalmış veya yalnız hissetmeye hiç gerek yoktur. Tavsiye, rehberlik, bilgelik, hakikat ve her şey hakkında ihtiyaç duyduğumuz, maddi dünyayla başa çıkmamızı mümkün kılacak uygulanabilir yardım da dahil olmak üzere bütün bilgi eğer bizler sadece kulaklarımızı, gözlerimizi ve zihinlerimizi ona açmayı istiyorsak, kolayca ulaşılabilir durumdadır.
» Devamı

 
Kuantum ve Tıp - Mike Denney

Kuantum ve Tıp - Mike Denney
1990 yılında, fizikçi Max Planck, arkadaşı ve meslektaşı olan Heinrich Ruben’e posta ile gönderdiği bir kartpostalın üzerine bir matematik formülü yazdı. Bu kartpostalda, Max Planck tüm dünyaya hem dalga hem de parçacık gibi davranabilen ve kuanta diye bilinen minicik, birbirinden ayrı enerji paketlerini tanıttı. Bu formül bize gerçekliğin süreksiz ve ta derinden paradoksal yani olağan deneysel bilimin sebep-sonuç kurallarını takip etmeyen bir gerçeklik olduğunu söyleyen garip, yeni bir bilim olan kuantum fiziğinin temeli haline geldi.
» Devamı

 
Oyunun Öğrettikleri

Oyunun Öğrettikleri
Yaşam denilen bu zaman sürecinde hepimizin öğreneceği birçok ders vardır. Trajik olan ise, bu derslerden gerçekten önem verilmesi gerekenlerini genellikle çok sonradan kavramamızdır ve bunlardan bir tanesi de keyif alacak birşeyler yapmak, oyun oynamak için kendimize zaman ayırmaktır.
» Devamı

 
Hareketlerin Amacı - Plavan N. Go

Hareketlerin Amacı - Plavan N. Go
Yaşamın bir amacı ya da anlamı var mı? Bir birey olarak sahip olduğumuz türden bir amaç değil de sadece insana özgü olmakla beraber daha nesnel, daha evrensel bir şeyle bağlantılı bir amaç? Bu soruya cevap vermek için duyduğu dayanılmaz istekle yola çıkan Gurdjieff, Doğu ve Orta Asya’nın uzak köşelerindeki insanlarla buluşarak veya bir cevaba sahip olduğu izlenimini veren çok eski gelenekleri arayarak yirmi yıl geçirdi.
» Devamı

 
Kozmik Şuur - Beatrix Murrel

Kozmik Şuur - Beatrix Murrel
R. M. BUCKE, 1902’de Cosmic Consciousness (Kozmik Şuur) isminde bir eser yazdı. Ve kitabında temel olarak, insanlığın evrimsel gelişim yolunda edineceği üç şuur şeklinden bahsetti: 1. Basit Şuur: Bizim içgüdüsel şuurumuz. 2. Ben Şuuru: İnsanın kendisini ayrı bir varlık olarak gerçekleştirmesine izin veren farkındalığı. 3. Kozmik Şuur: Tekamülümüzün zirvesinde henüz yeni gelişmekte olan bir yetenek. Dr. Bucke, kitabında bu yeni şuur şeklini ele almış ve böyle bir tecrübe geçirdiğine inandığı kişilerin anlattıklarından yaptığı alıntılardan bir genel tablo çıkararak şöyle bir özet sunmuştur:
» Devamı

 
Bakış Açımız Dünyayı Değiştirir - Anthony Mello

Bakış Açımız Dünyayı Değiştirir - Anthony Mello
Aklın yolu bir ama siz, bu yola girmek için en yakın çıkışa henüz varamadınız. Size kestirme yolu göstereceğim. Aklın yoluna ulaşmak için atmanız gereken ilk adım, farkında bile olmadığınız negatif duygularınızla ilgilenmektir. Birçok insan, farkında bile olmadığı negatif duygulara sahiptir. Tarlanızdaki zararlı böceklerin ya da zararlı otların farkında değilseniz, onlardan kurtulamazsınız değil mi? İhtiyacınız olan ilk şey, negatif duygularınızın farkına varmaktır. Hangi negatif duygular?
» Devamı

 
Işık, Renk, Ses: Titreşim Terapileri - Arın Roden

Işık, Renk, Ses: Titreşim Terapileri - Arın Roden
Reading Üniversitesi’nde Temmuz 1998’de gerçekleştirilen bu konferans Light Information for Growth and Healing Trust (Büyüme ve Şifa için Işık Bilgisi Vakfı)tarafından düzenlenmişti. Vakfın amacı; geleneksel ve tamamlayıcı tıpta ışığın ve rengin kullanımının artmasını sağlamak suretiyle, insanın gelişiminde ışık, şuur ve aydınlanma arasındaki bağlantının farkındalığına dikkatleri çekmek; fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyileşmede bütünsel yaklaşımın önemi konusunda bireyleri cesaretlendirmekti.
» Devamı

 
Özgürlük: Gurur ve Kendini Beğenme / G. I. Gurdjieff

Özgürlük: Gurur ve Kendini Beğenme / G. I. Gurdjieff
Özgürlük, özgürlüğe yol açar. Bunlar, gerçeğin ilk kelimeleridir. Gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsunuz çünkü özgürlüğün ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bugün bildiğiniz bütün gerçek, tırnak işareti içindeki “gerçek”tir. Bir başka gerçek vardır fakat o teorik değildir; kelimelerle ifade edilemez. Ancak, içlerinde bunu gerçekleştirmiş olanlar bu gerçeği anlayabilirler. Şimdi, size söylediğim bu sözlerin ayrıntılı bir açıklamasını sunacağım:
» Devamı

 
Doruk Deneyimler - Abraham H. Maslow

 Doruk Deneyimler - Abraham H. Maslow
Doruk Deneyimler - Abraham H. Maslow Tüm büyük dinlerin kaynağı, gerçek özü, temeli ve evrensel çekirdeği, keskin bir duyarlılığa sahip bir peygamberin yalnızca kendisi tarafından deneyimlenen, sadece ona özel ve ona açıklanmış olan kişisel bir aydınlanışı, vahyi veya vecdidir. Büyük dinler kendilerini vahiy edilmiş dinler olarak tanımlamaktadırlar ve her biri geçerliliğini, işlevini ve var olma hakkını o yalnız peygamberin yaşadığı mistik deneyimin veya vahyin insanlık alemine duyurulmasına ilişkin kurallara dayandırmaktadır.
» Devamı

 
Uyku ve Rüyalar

Uyku ve Rüyalar
Yaşamımızın, hemen hemen üçte birlik bir bölümü uykuda geçer. Uyku esnasında neler olduğunu, hatta uykuya neyin sebep olduğunu keşfetmek konusunda pek meraklı değilizdir. Hiç ilgi duymadığımız bu durumu hergün yaşamak ise biraz şaşırtıcıdır. Biz her gece niçin uyuruz?
» Devamı

 
Peşinden Koşulan Ana Bilgi - Dr. Bedri Ruhselman

Peşinden Koşulan Ana Bilgi - Dr. Bedri Ruhselman
Bir tek hareket bile boş ve manasız değildir. Her hareket bu büyük tekamül ve gelişimin gerçekleşmesi için lüzumludur. İnsanların aksaklık halinde gördükleri bozucu, yıkıcı ve kendilerini rahatsız edici bazı hadiselerin menfi durumları, onların, kainattaki nizam ve ahengi teşkil eden büyük gelişim istikametinden ayrılmış olduklarını asla ifade etmez.
» Devamı

 
Karşılıklı Tesirler - Dr. Bedri Ruhselman

Karşılıklı Tesirler - Dr. Bedri Ruhselman
Ruhçuluk bilgisinin ülkemizdeki önderi, Yeni Ruhçuluğun kurucusu, büyük vazifeli üstat Dr. Bedri Ruhselman’ı, bedenli vazifesinin sona ermesinden 53 yıl sonra saygı ve minnetle anarken sizlere Ruh ve Kainat Dergisi’nden alınmış olan aşağıdaki yazısını sunuyoruz.
» Devamı

 
Dar Kapı - Albert Pauchard

Dar Kapı - Albert Pauchard
Albert Pauchard (1878-1934) tüm hayatı boyunca ruhsal konularla ilgilenmiş ve bir dönem Cenevre Ruhsal Araştırmalar Derneğinin başkanlığını yapmıştır. Ölümünden kısa bir süre sonra, 1935 yılında bir medyom vasıtasıyla kız kardeşi Antoinette Pauchard ile temasa geçmiş ve ötealemde yaşadıkları hakkında tebliğler vermeye başlamıştır. Bu tebliğler üç kitap halinde yayınlanmış olup, ülkemizde de Ruh ve Madde Yayınları tarafından Ruhsal Alemin Sonsuz imkanları ve Sevinç ve Güzellik Alemleri-Kader Bilmecesi isimleriyle yayınlanmıştır. Aşağıda okuyacağınız tebliğ Ruhsal Alemin Sonsuz imkanları adlı kitaptan alınmıştır. Sizi ilgilendireceğini sandığım bir olay anlatacağım. Bu, eskiden tanıdığım iyi bir kadının hikayesi: Her zaman “insanlığa yardım” etmekle meşguldü. Nasıl! Onunla burada karşılaştığımda mutsuz görünüyordu. Ona acımıştım.
» Devamı

 
Ruhsal Yolda Yaptığımız En Büyük Hata - Craig Hamilton

Ruhsal Yolda Yaptığımız En Büyük Hata - Craig Hamilton
Günümüzde pek çoğumuz kendimiz üstünde muazzam miktarda ruhsal çalışma yapmakla meşgulüz. Meditasyon yapıyoruz, dua ediyoruz, atölye çalışmalarına, seminerlere ve inzivalara katılıyoruz. Buna rağmen, büyük çoğunluğumuz aynı hatayı yapmaktayız. Ruhsal yolun bir parçası olarak, kişisel psikolojik meselelerimizi çözüme kavuşturma ihtiyacına gereğinden çok önem verme eğilimindeyiz. Bunun kendi hatamız olmadığını görmemiz önemlidir. Bu eğilim, temelde hepimize çocukluğumuzda çok yanlışa maruz kaldığımızı ve mutlu ve doyumlu yetişkinler olmak için iyileştirilmesi gereken “içsel yaralar” aldığımızı söyleyen psikoterapik kültürümüzden kaynaklanmaktadır. Ve büyük aydınlanma öğretileri Batı’ya ithal edilirken, bu psikoterapik dünya görüşü giderek ruhsal yola eklenmeye başlanmıştır. Bu şu şekilde ortaya çıkar: Diyelim ki, hevesle bir ruhsal uygulamaya başladım ve bu uygulama sırasında, hayata ve yakınlığa karşı derinden savunma halinde olduğumu keşfettim.
» Devamı

 
Yemin - Zecharia Sitchin

Yemin - Zecharia Sitchin
Büyük tanrının, efendi Enki’nin kulu; Eridu kentinin oğlu, usta yazıcı Endubsarin sözleridir. Büyük afatten sonraki yedinci yılın ikinci ayının on yedinci g ününde büyük tanrı, insanoğlunun hayırhah biçimlendiricisi, her şeye gücü yeten ve iyiliksever efendim Enki tarafından çağırıldım. Kötülük Rüzgarı şehre doğru yaklaşırken Eridu’dan çorak steplere kaçabilmiş olan az sayıda insanın arasındaydım. Ateş yakmak için çalı çırpı toplamak üzere kıra doğru uzaklaştığım bir sırada, başımı kaldırıp baktım ki ne göreyim, güneyden bir Kasırga çıkageldi. Çevresinde kırmızımsı bir parlaklık vardı ve hiç ses çıkartmıyordu. Yere eriştiğinde karnından dört tane dik ayak çıktı ve parlaklık kayboldu. Kendimi yere atıp yüz üstü kapaklandım çünkü bunun bir ilahi görüm olduğunu biliyordum.
» Devamı

 
Kazalar ve Rastlantılar - Lorrıa St. Aubyn

Kazalar ve Rastlantılar - Lorrıa St. Aubyn
KOVA ÇAĞI dünya görüşü, kaza dediğimiz şeyler de buna dahil olmak üzere, hayatta hiçbir şeyin rastlantı olmadığını söyler. Tesadüf ya da kötü şans diye bir şey yoktur. Her şey bizlere ruhsal farkındalık ve tamlanma yolunda yardımcı olan örüntünün birer parçasıdır. Bir kez tekrardoğuş gerçeğini kabul eder ve -birer birey, grup üyeleri, bir ülkenin vatandaşları ve nihayet bir gezegenin sakinleri olarak- ait olduğumuz geniş örüntünün farkına varırsak, başımıza gelenlerin ve karıştığımız olayların, genel planın birer parçası olduğunu görmemizde kolaylaşır. Bu karmaşık örüntünün ne işe yaradığını, ayrıntılarını bir yana bırakıp, sadece bu işleyişe şuurlu biçimde katılacak olursak, yaşamımız eskisine nazaran çok daha baş edilebilir hale gelir. Hayatla birlikte akar gideriz.
» Devamı

 
Rezonans ve Çekim Yasası - Bilge Büket

Rezonans ve Çekim Yasası - Bilge Büket
Düşünce zihnimizde akan bir enerjidir. Bizler bir düşünce denizinde (enerji denizinde) yaşamaktayız. Her birimiz kendimizi hayattan ayrı düşünsek de, okyanustaki bir damlanın denizin minicik bir parçası olması gibi biz de düşüncenin bir parçasıyız. Aslında hayatımız dediğimiz şeyi oluşturan şeyler, düşüncenin sürekli yaratımlarından meydana gelmektedir. Yaşadığımız dünya zihinsel bir dünyadır. Dünya ve içerdiği her şey düşüncenin ürünüdür. Fiziksel evren, insanların gerçek dedikleri her şey, düşüncenin görünmeyen dünyasında var olmaya başlamıştır. Örneğin yaşadığımız evler, kullandığımız arabalar, oturduğumuz sandalyeler önceleri sadece birer düşünceydi. Hepsi önce düşüncede oluşturuldu ve düşüncenin yaratıcı sürecinin sonucu olarak gerçekleşti. Tabii bunu şu anki aklımızla algılamak kolay değildir. Öyle ki, düşünce insan beyniyle sınırlı bir şey değildir. İnsan beyni düşüncenin sadece bir aracıdır.
» Devamı

 
Meditasyon Beyni Şarj Eder - Marc Kaufman, Çeviren: Nurhan Beyazıt

Meditasyon Beyni Şarj Eder - Marc Kaufman, Çeviren: Nurhan Beyazıt
Son zamanlarda yapılan beyin araştırmaları, yüzyıllar boyunca Budist meditasyon ustalarının koruduğu bir geleneğe dair somut kanıtlar ortaya çıkarmaya başladı. Bu kanıtlar, Zihinsel disiplin ve meditatif uygulamaların beynin çalışma şeklini değiştirebildiğini ve farklı düzeylerde farkındalıkların elde edilmesini sağlayabildiğini göstermektedir. Bu değiştirilmiş haller günümüze kadar geleneksel anlayışla, fiziksel olarak ölçülen ve objektif olarak değerlendirilebilen dünyanın dışında, aşkın terimler yoluyla ifade edilmiştir. Ancak son birkaç yıl boyunca Wisconsin Üniversitesi’nde Tibetli Rahiplerle çalışmakta olan araştırmacılar bu zihinsel deneyimleri yüksek frekanslı gama dalgaları, beyin senkronizasyonu ve koordinasyonu gibi terimler ile ifade ederek bilimsel bir dile çevirmeyi başarmışlardır. Araştırmacılar meditasyonla ilgili beyin aktivitesinin alnın sol arka kısmında yer alan prefrontal korteks denilen alanda yoğun olduğunu saptamışlardır.
» Devamı

 
Olağandışı Şuur Hallerinin İyileştirici ve Höristik Potansiyeli - Derleyen Nusret Sefa Yılmaz
Bu makale olağandışı şuur halleri konusundaki kırk yılı aşkın bir süreyi bulan araştırmalarımla ilgili deneyim ve gözlemlerimi özetlemektedir. Asıl ilgim bu durumların höristik yönleri, yani insan psişesi ve şuurun doğasıyla ilgili anlayışımıza ne katabilecekleri üzerine odaklanmaktır. Asıl eğitimimi klinik psikiyatrist olarak aldığım için, bu deneyimlerin iyileştirici, dönüştürücü ve evrimsel potansiyeline de özel bir dikkat göstereceğim. Bu amaç doğrultusunda bakıldığında, olağandışı şuur halleri terimi çok geniş ve genel bir terimdir. Höristik ya da terapötik bir bakış açısından çok az ilgisi olan ya da hemen hemen hiç ilgisi olmayan geniş bir alan içermektedir. Şuur çeşitli patolojik süreçlerden -beyin travmaları, kimyasal maddelerin yol açtığı zehirlenmeler, enfeksiyonlar ya da beyindeki dejeneratif ve dolaşımla ilgili süreçler- büyük ölçüde etkilenebilir ve değişiklik gösterebilir. Bu tür koşullar elbette "olağandışı şuur halleri" kategorisine girmelerini sağlayabilecek büyük zihinsel değişimlerle sonuçlanabilir. Bununla birlikte, bu tür bozulmalar, klinik açıdan oldukça önemli olsa da bizim tartışmamızla ilgili olmayan "trivial deliryumlar" ya da "organik psikozlar"a yol açabilir.
» Devamı

 
Devre Sonu ve Yeni Çağ - Paul Brunton

Devre Sonu ve Yeni Çağ - Paul Brunton
Yıkılan ve doğan uygarlık evreleri bir süre için yan yana bulunurlar. Bundan doğan çatışma ciddi bir kargaşa ve kriz durumunu ortaya çıkartır, bugün var olan böyle bir durumdur. Eski bir ideolojide kalmak isteyen bireyler ile kendi dünyasal çıkarlarını genel iyiliğe feda etmeyi reddeden gruplar, bir çağın çöküşünü ve yeni bir çağın başlamasını gösteren bir geçiş döneminden geçtiğimizi görmezler ya da görmeyi istemezler. Bu körlük, evrimin sürmesini engellemez. Çöküş, bundan önceki dönem sırasında saklı durumda kalmış olan kötülüklerin ve hastalıkların, gitgide daha güçlü bir şekilde kendini göstermesiyle oluşmuştur. Gezegensel tarihin bir çevriminin sonu karşısında bulunuyoruz, ama yenisi de çoktan açılmıştır. Bu, uygarlığımızdaki iki zıt akımın aynı anda bulunmasını açıklamaktadır. Örneğin, sorumluluklarını ve görevlerini bırakır bırakmaz bir beşer grubunun zihnini sürekli olarak nefsani zevklerin çılgın isteği doldurmakta, öte yandan bir başka grup, şuurunu duyularının üstüne yükseltmek için şiddetli bir istek beslemektedir. Son yıllar boyunca yaşam büyük bir kargaşa göstermiştir, ama yine de bu olayların arkasında kusursuz bir mantık vardır, bunların gizli anlamları vardır, nedenlerin ve sonuçların sürekli bir şekilde birbirine bağlanması söz konusudur.
» Devamı

 
Kozmik Bütünlüğün Ruhsal Hücreleriyiz

Kozmik Bütünlüğün Ruhsal Hücreleriyiz
Şimdi yaşadığımız gezegene bir bakalım. Bir yandan her yerde var olan kötülükleri görüyoruz, diğer yandan da çevremizi saran o çok büyük iyiliği görüyoruz. Işığın çocukları olarak hedefimiz, sistemin, dengesini sağlamasına yardım etmekir. Kendi kendimizle kalıp derin düşüncelere daldığımız anlarda her şeyin ilahi bir planla uyum içinde çalıştığını bilir gibi oluruz. Böylece bu “sözde” kötülüklerin, arınmaya yardımcı ve bu sayede dengeyi sağlayıcı karmik ihtiyaçlar olduğunu kabul edebiliriz. Fakat biliriz ki, her ışık parçasının, bu işlemi hızlandırmada kendisine ait özel bir sorumluluğu da bulunmaktadır. Bu tıpkı fizik bir bedenin kan hücreleri sistemine benzer. Kan sisteminde, eğer iyi dengelenmişse bedensel sistemin bağışıklığını sağlayan hem beyaz hem de kırmızı kan hücreleri vardır. Kırmızı hücrelerin sayısı yeterince fazla değilse, ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Gezegenimiz de öyledir. “Kötü hücrelerin” sayısı fazlalaşırsa, daha fazla karışıklık, savaş, hastalıklar, suçlar vs. meydana gelecektir. Ancak negatif ve pozitif “hücreler”in dengesi mükemmelse, dünya insanları derslerini uyum ve anlayış içinde uygulayacaktır. Böylesi bir dengede, sözde “iyi ve kötüler,” gezegen halkının yükselişinde birlikte çalışırlar.
» Devamı

 
Jeofiziğimiz Değişiyor - Laura Lee

Jeofiziğimiz Değişiyor - Laura Lee
Zaman size de gittikçe hızlanıyor gibi geliyor mu? Uyku düzeninizde ve rüyalarınızda sürekli deliksiz uyku periyotlarının ardından etkin ve canlı rüya periyotlarının gelmesi gibi değişimler fark ediyor musunuz? Duygularınız ve ilişkileriniz daha da yoğunlaştı mı? Deja vu sıradan bir deneyim haline mi geldi? Peki ya bazı şeylerin artık bir biçimde farklı olduğuna dair o belirsiz his? Bunları sadece hayal etmediğinizi keşfettiğinizde, siz de benim kadar mutlu olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz. Ve bu deneyimler için çok gerçek kanıtlar var. Bu deneyimlerin, psikolojik olsalar da fizyolojik ve jeofiziksel unsurlar içerdiğini öneren ve çeşitli kaynaklardan derlenmiş kanıtlara sahibiz. Bunun anlamı, yeryüzündeki değişimlerin vücudumuzu etkilediğidir, çünkü bu ikisi birbirlerine süptil biçimde bağlıdır. Aslında öylesine süptildir ki yaşamın içinde veya bir çok türün gelgitlere, dolunaya zamanlanmış doğurganlık döngülerinde ya da yakın zamanda keşfedildiği gibi, (insanlar da dahil) memelilerin ve kuşların beyinlerinde bolca bulunan ve yeryüzünün manyetik alanına uyumlu ve tepkil olan bir çeşit özelleşmiş hücre olan magnetitte gözlenebilene dek çoğunlukla bu “bağlantılar”ın farkında olmayız.
» Devamı

 
İnsanlığın Ana Yurdu Mu Uygarlığı ve Anadolu - Gülfer Ülgentay

İnsanlığın Ana Yurdu Mu Uygarlığı ve Anadolu - Gülfer Ülgentay
Batık Uygarlıkları incelediğimizde; bildiğimiz ya da bize şimdiye kadar ders kitaplarında anlatılan resmi tarihin birçok eksiklikleri hatta yanlışları olduğunu görebiliyoruz. Batık kıta Mu’nun keşfedilmesiyle birlikte insanlığın ve dünyamızın tarihimine daha farklı bir gözle bakmak zorunda kalıyoruz. Geçmişimizin ya da dünyamız üzerinde yaşamış olan uygarlıkların, bilinenden çok daha eski olduğunu ve bu uygarlıkların; gelişmişlik düzeyi, kullandığı eşyalar v.s. gibi birtakım arkeolojik bulgulardan çok daha önemli “ezoterik” bilgilere sahip olduğunu görebilmekteyiz. Bu sebeple, Mu Uygarlığının günümüzdeki tarih anlayışından daha derin bir anlayışla ele alınması gerekmektedir. Üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları birçok uygarlığın beşiği olmuştur. Ayrıca Anadolu’nun güneydoğusundaki Mezopotamya bölgesinde kurulan Sumer, Babil, Asur gibi önemli uygarlıklarla da sürekli bir etkileşim içinde bulunmuştur.
» Devamı

 
Sembolizmin Şeffaf Peçesi - P.D. Ouspensky

Sembolizmin Şeffaf Peçesi - P.D. Ouspensky
GGurdjieff, “Objektif bilgiye ait en temel fikirlerden biri, her şeyin birliği, farklılık içindeki birliktir” dedi, “Çok eski zamanlardan beri bu fikrin içeriğini ve anlamını kavrayan ve onda objektif bilginin temelini gören kişiler, bu fikri diğer insanlar tarafından anlaşılacak şekilde iletmenin bir yolunu bulmaya çalışmışlardır. Objektif bilgiye ait fikirlerin peş peşe iletilmesi, her zaman bu bilgiye sahip kişilerin görevinin bir parçası olmuştur. Bu durumda bu bilginin ana ve temel fikri olan her şeyin birliği fikri, iletilmesi gereken ilk şeydi ve eksiksiz olarak ve kesin şekilde iletilmeliydi. Ve bunu yapabilmek için bu fikrin diğerleri tarafından doğru şekilde algılanmasını garanti edecek ve iletilirken saptırılma ve bozulma ihtimalini engelleyecek formlarda sunulması gerekiyordu. Bu amaçla fikrin iletileceği kişiler uygun bir hazırlık devresi geçiriyor ve fikir ya ‘ana prensibi’ tanımlamaya çalışan felsefi sistemlerdeki gibi mantıksal bir forma ya da bir inanç unsuru yaratmaya ve kişileri ‘objektif şuur’ seviyesine taşıyacak bir duygu dalgası uyandırmaya çalışan dini öğretilere yerleştiriliyordu. Her biri bazen daha çok bazen daha az başarılı olan girişimler insanlık tarihinde çok eski zamanlardan günümüze dek yer almış ve insanlığın düşüncesini ezoterik düşünceyle birleştirmeye yönelik girişimlerin izlediği yollar üzerindeki anıtlar olan dini ve felsefi inançlar haline gelmişlerdir.
» Devamı

 
Değiştirilmiş Şuur Halleri ve Trans - Reşat Güner

Değiştirilmiş Şuur Halleri ve Trans - Reşat Güner
İnsan şuuru üzerine yapılan araştırmalar derinleşip geliştikçe, şuur olgusunun çok derin ve çok yönlü bir şey olduğu ve basit fizyolojik açıklamalarla izahının mümkün olmadığı görülmüştür. 18. ve 19. yüzyılın ayrıştırmacı, materyalist bilim anlayışı her konuda olduğu gibi insan şuurluluğunun da fiziksel ve kimyasal süreçlerle açıklanabileceğini savunmuş ve bu tip süreçleri aşan her türlü fenomeni görmezden gelmiştir. Bugün dahi bu konu üzerinde pek çok tartışmalar yapılmakla birlikte artık katı anlamda materyalist görüşün ötesine geçilmiştir. Burada elbette bilimde -özellikle kuantum fiziğinde- gerçekleştirilen pek çok keşfin önemli bir payı vardır. Çünkü bu gelişmeler bilimin sınırlı ufuklarını genişletmiş ve bilim adamlarının daha cesurca atılımlar yapabilmelerini sağlamıştır. Tabiidir ki, daha keşfedilmesi ve anlaşılması gereken pek çok alan (gerek insan şuuru hakkında, gerek evren hakkında, gerekse karşılıklı bağlantılar ve bu bağlantıları yönlendiren yasalar hakkında) bizleri beklemektedir ve daha ileri çalışmalar pek çok yeni bilgiyi gün ışığına çıkaracaktır.
» Devamı

 
Şamanlar: İlk Bilimsel Araştırmacılar ve İlk Ruhsal Uygulamacılar 1. Bölüm (2.İstanbul Parapsikoloji Konferansı)- Stanley Krippner Çeviren: Nurhan Gevrek
Çok uzun yıllar sonra tekrar Türkiye’de olmak benim için büyük bir mutluluk. Yurtdışından gelen diğer konuşmacılar gibi ben de Bilyay Vakfı’na misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. 1990 yılında ilk kez Türkiye’ye geldiğimde, İstanbul’da olmaktan son derece mutluydum ve 1994 yılında Türkiye’de, Şanlıurfa’da bir çobanın üzerinde hayvan figürleri olan taş megalitleri bulmasıyla çok önemli bir arkeolojik keşfin gerçekleşeceğinin farkında değildim. Arkeologlar tarafından keşfedilen ve Göbeklitepe olarak bilinen bölge, tarihi milattan 12.000 yıl öncesine dayanan çok çok eski bir yerleşim yeriydi. Bu hayvan megalitleri büyük bir ihtimalle şamanlar tarafından yapılmış ve tasarlanmışlardı. Çünkü şamanlar kendileri ve hayvan güçleri arasında bir birlik kurma konusuyla çok ilgilenmekteydiler. Aynı zamanda, hayvanlardan enerji aldıklarına inanırlardı ve elbette ki yemek ve besin kaynağı olarak hayvanlara bağlıydılar. Türklerin kökenleri şamanik dönemlere dayanır ve hala İslamiyetin Türkiye’de çeşitli halk geleneklerinde uygulanmasında ve hatta kümes hayvanı kurban etme geleneklerinde şamanik etkilere rastlanır.
» Devamı

KAYIT OLUN
Etkinliklerimizden haberdar olmak için mail adresinizi giriniz.


Haberler & Duyurular

15 Ekim 2016'da başlayacak olan "İRAD Kendini Bilmek Seminer"lerimiz Cumartesi günleri saat 15:00'de gerçekleşecektir.
» Devamı

06 Ekim 2016'da başlayacak olan "İRAD Varlıksal Gelişim Seminer"lerimiz Perşembe günleri saat 19:00 - 21:30 arasında gerçekleşecektir.
» Devamı

Haziran ayı itibariyle taşındığımız yeni adresimizdeki ilk konferansımız Sn. Jale Eğitim Önder'in sunumuyla gerçekleşti. "Hakikat Yolunda Rehberlik" isimli konferansımıza yaklaşık 65 misafirimiz katıldı.
» Devamı

Açık Adres Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz
» Devamı